Őszi búzában a poloskakártétel kizárólag vegyszeres védekezéssel mérsékelhető, agrotechnikai eszközökkel érdemben nincs lehetőség a kártevő egyedszámának csökkentésére. Magas szintű fertőzöttség esetén a betakarított termés minőség romlik, így mindenképpen figyelni kell a fertőzöttség alakulására.

Az osztrák poloska az őszi búzában már a kora tavaszi időszaktól megtalálható, bár kezdetben nem túl nagy egyedszámban. Az áttelelt és a táblára betelepülő imágók egyedszámát minden rovarölőszeres beavatkozás csökkenti, így ezek alapvetően meghatározzák a majdani egyedszámot. Amennyiben ennek ellenére a tejes- vagy viaszérés időszakában 2 db-nál nagyobb egyedszám található a táblán négyzetméterenként, célzott védekezést kell beiktatni kártételének mérséklésére. Különösen fontos ez, ha étkezési vagy vetőmagcéllal történik a termesztés.

 

A felhasználható hatóanyagok és készítmények

Készítmény Hatóanyag Dózis Megjegyzés
Bulldock 25 EC béta-ciflutrin 0,3 l/ha Méhekre kifejezetten kockázatos.
Cyperkill Max cipermetrin 50 ml/ha Méhekre kifejezetten kockázatos.
Decis Mega deltametrin 0,15 l/ha Méhekre mérsékelten kockázatos.
Kaiso EG lambda-cihalotrin 0,15-0,2 kg/ha Méhekre mérsékelten kockázatos.
Karate Zeon 5 CS lambda-cihalotrin 0,215-0,2 l/ha Méhekre mérsékelten kockázatos.
Karis 10 CS lambda-cihalotrin 0,05-0,075 l/ha Méhekre mérsékelten kockázatos.
Markate 50 lambda-cihalotrin 0,15 l/ha Méhekre mérsékelten kockázatos.
Mavrik 24 EW - Klartan 24 EW tau-fluvalinát 0,2 l/ha Méhekre nem jelölésköteles.
Pyrinex Supreme klórpirifosz + béta-ciflutrin 0,75-1,25 l/ha Méhekre kifejezetten kockázatos.

(Felhasználásuk előtt olvassa el a készítmények engedélyokiratát. További információk a "NÉBIH növényvédő szerek adatbázisában" találhatók.)

"Méhekre kifejezetten kockázatos" besorolású készítményeket virágzó növényállományban, virágzó gyomnövények és/vagy mézharmat jelenlétekor, méhek közelében felhasználni TILOS. 
"Méhekre mérsékelten kockázatos" besorolású készítmények méhkímélő technológiával felhasználhatók virágzó növényállományban is, amennyiben az engedélyokiratuk ezt lehetővé teszi. Az ilyen készítményekkel a kezelést a méhek napi aktív repülésének lezárulás után, a csillagászati naplemente előtt egy órával lehet megkezdeni és legkésőbb 23:00 óráig be kell fejezni.
"Méhekre nem jelölésköteles" besorolású készítmények a virágzó növényállományban is alkalmazhatók, de minden esetben tájékozódni kell arról, hogy az adott készítmény engedélyokirata nem tartalmaz-e egyéb korlátozást a kijuttatással kapcsolatban.

A felhasználás részletei:
Kontakt hatásmóddal rendelkező készítmények (Bulldock 25 EC, Cyperkill Max,  Decis Mega, Kaiso EG, Karate Zeon 5 CS, Karis 10 CS, Markate 50, Mavrik 24 EW-Klartan 24 EW)
Piretroid típusú készítmények, hatásuk gyors, taglózó. A kizárólag kontakt hatásmódú készítmények esetében fokozottan kell ügyelni a jó fedettség elérésére a kezelt levélfelülelten. Mivel hatásukat kizárólag akkor fejtik ki, amennyiben a rovarok érintkeznek a permetlével, vagy a kezelt levélfelülettel, ez a hatékonyság alapvető feltétele. A készítmények jelentős része - méhekre való veszélyessége miatt - nem használható virágzó kultúrákban, vagy abban az esetben, ha a szomszédságban virágzó kultúra, illetve a kezelt  területen virágzó gyomnövények találhatók. Más részük pedig kizárólag méhkímélő technológiával juttatható ki. A mikrokapszulázott (CS) készítmények hatása hosszabb, a formulációnak köszönhetően a hatóanyag leadása folyamatosan történik, így 3-5 nap tartamhatással lehet számolni. 

 


Cimkék: