A muharbolha  (Phyllotreta vittula) helyenként és évjáratonként különböző mértékben jelenhet meg kártevőként a kukoricában. Enyhe teleket követő száraz, meleg tavaszokon jelentős károkat képes okozni.

 

A muharbolha a legtöbb földibolha fajjal ellentétben egyszikű növényekkel táplálkozik, így kártevőként megjelenhet a kalászos állományokban és a kukoricában. 

A muharbolha teste 1,5-1,8 mm hosszúságű, ovális alakú, sötétzöld színű rovar. A szárnyfedőkön két hosszanti, világos színű sáv figyelhető meg. A fej és a potroh egyaránt fényesen csillog. 

A muharbolhának évente egy nemzedéke van. Kifejlett bogárként telel át. Tavasszal március végén-április elején jönnek elő, amikor az átlaghőmérséklet meghaladja az 5 ºC-ot. Eleinte az őszi vetésű kalászosok levelén táplálkoznak, majd áttelepülnek a tavaszi vetésű kalászosokba és a kukoricába. A párosodás április végétől május végéig tartó időszakban zajlik. A nőstények a talajba rakják tojásaikat, mintegy 3 cm mélyre. A kikelő lárvák a gabonafélék gyökerein táplálkoznak, de számottevő kárt nem okoznak ezzel. A lárva, amelynek legnagyobb mérete kb. 3,5 mm, a talajban bábozódik. A bábállapot körülbelül két hétig tart, ami után július végén megjelennek az imágók. 

A muharbolha életfeltételeit leginkább a meleg, száraz tavaszokon találja meg. A lassú kitavaszodás, az elhúzódó, hosszan tartó hűvös, csapadékos időjárás az egyedszámukat jelentősen csökkentheti. Kártételére az átlagosnál melegebb telet követő meleg, száraz tavaszokon lehet számítani.

Védekezés a muharbolha kártétele ellen

 

Forrás:
Dr. Bognár Sándor-Dr. Huzián László: Növényvédelmi álattan
Szeőke Kálmán: Károkozó rovarok a mezőgazdaságban


Cimkék: