Egynyári egyszikű pázsitfűféle, T-4-es életformájú növény. Kultúrgyom, ami azt jelenti, hogy egy termesztett kultúrnövényről beszélünk. Furcsa módon a szakirodalomban egyaránt elterjedt a Termesztett köles és a Vadköles megnevezése is. Rendkívül életrevaló, melegigényes, szárazságtűrő. Az első gyomfelvételezések idején egyáltalán nem volt még számottevő. A 70-es és 80-as évek klór-amino-triazinos, monokultúrás időszaka segítette az elterjedésben, a legutóbbi országos felvételezéskor már a 7. helyen szerepelt a kukoricában. Különösen a dunántúli kukoricaterületek fertőzöttek nagymértékben vele. A bedolgozós (ún. PPI) gyomirtási technológia viszonylag jó eredményt adott ellene, az utána előtérbe került premergens készítmények már kevésbé voltak sikeresek. A manapság leginkább kedvelt állománykezelő készítmények ugyancsak hatékonyak lehetnek, ha megfelelő fejlettségi állapotában érik.

 

Leírása: A kukoricával egy időben, vagy kicsivel utána kelő csíranövény vaskosabb, zömökebb, mint a muharfélék vagy a kakaslábfű hasonló fejlettségű egyedei. Levele, de főleg levélhüvelye szőrözött. A levél rövid, hegyes, alapjánál viszonylag széles. Nincs levélnyelvecske, szőrkoszurú helyettesíti. A lemez főere szélesebb, fehér.

Alul lekönyöklő, felálló szárú, 80-100 (esetenként 150) cm magas növény. A szár viszonylag vastag, hengeres, puhán szőrös, de hasonlóan szőrös a levél és a levelek hüvelye a száron. A levél széles és hosszú. A virág jelentéktelen zöld színű, a virágzat bókoló, kezdetben összehúzódó, később laza, szétálló, néha ibolyás árnyalatú. A termés általában narancssárga vagy világossárga színű.

 

Kártétele: 3-5 %-os borítottságnál van a kártételi küszöbérték, ahol a védekezés már kisebb költséggel jár, mint a kár, melyet a kukoricában okozna. Agressziven és rendkívül gyorsan képes növekedni és beborítani a talajt. Közvetett kártétele, hogy gazdanövénye a kukorica vírusbetegségeinek, illetve a kukoricamolynak (Ostrinia nubialis) is.

 

Védekezés: Vetés előtt alkalmazható hatóanyag a 2,4-D + glifozát (IPA só). Vetés előtt, preemergensen és posztemergensen egyaránt használható az izozoxaflutol. Preemergensen és posztemergensen engedélyezettek az izoxaflutol + tienkarbazon-metil, S-metolaklór. Állománykezelésben alkalmazható a topramezon, foramszulfuron, foramszulfuron nátrium + tienkarbazon-metil, szulkotrion, nikoszulfuron, rimszulfuron, továbbá a linuron pre-poszt technológiában vagy pedig levél alá permetezve, valamint a külön vegyszertoleranciára kinemesített DUO kukoricában a cikloxidim hatóanyag.

A kölesnek tulajdonsága, hogy tavasztól nyár elejéig csírázik. Egy egy csapadékhullás után újabb és újabb kelési hullámok indulnak el. Ezért számos gyártó a termékét osztott kezelésben javasolja kijuttatni, amennyiben kölessel fertőzött a terület.

Forrás:
Novák Róbert-Dancza István-Szentey László-Karamán Jószef: Magyarország szántóföldjeinek gyomnövényzete
Kádár Aurél: Vegyszeres gyomirtás és termésszabályozás  

 


Cimkék: