A csíkos gabonakabóca (Psammotettix alienus) elleni védekezés legfontosabb szempontja, hogy az ősz során megakadályozzuk a fiatal búzaállomány vírusfertőzését.

 

A kártevő elleni védekezés során több technológia is a rendelkezésre áll. Vegyszeres védekezést mára már csak állománykezelő készítményekkel tudunk végrehajtani, de rendelkezésre állnak olyan agrotechnikai lehetőségek is, amelyek képesek mérsékelni a kártevő felszaporodását.

Agrotechnikai védekezés a csíkos gabonakabóca kártétele ellen
A kártevő második nemzedéke az árvakelésű gabonán és az egyéb fűféle növényeken szaporodik fel, majd az ősz során települ be a fiatal vetésekbe, ahol azután fagyokig károsíthat. Az árvakelés irtásával, a  szakszerű tarlóápolással jelentősen mérsékelhető a felszaporodása. 

 

Védekezés a csíkos gabonakabóca kártétele ellen állománypermetezéssel
A kártevő ellen állománypermetezéssel is hatékonyan lehet védekezni. A felhasználható készítmények tartalmazhatnak kontakthatású és mélyhatású tulajdonságú hatóanyagokat, vagy azok kombinációit. Fontos tudni, hogy a kizárólag kontakthatással rendelkező hatóanyagok (pl. piretroidok) csak azok ellen a kártevők ellen fejtik ki hatásukat, amelyek a kezelés pillanatában a területen tartózkodnak, a kezelést követően betelepülőkre nincs hatásuk. Ezért a szerválasztásnál érdemes olyan hatóanyagot választani, amely kontakt, ugyanakkor gyomorméreg hatással is bír, így tartamhatással is rendelkezik. A tartós hatás azt eredményezi, hogy a kezelést követő kb. 7-10 napon belül betelepülő kártevők ellen is várható hatáskifejtés. A kabócák elleni őszi védekezés során az esetek nagy többségében a területen levéltetvek is megtalálhatók, amelyek egyes vírusok átvitelében ugyancsak szerepet játszanak.


Cimkék: