A kukoricát csírakorban több gombafaj károsíthatja. Ezek hazánkban a következők lehetnek Fusarium-fajok, Bipolaris-fajok, Pythium-fajok, Rhizoctonia-fajok, Penicillium-fajok és a Nigrospóra oryzae

Csírakori kórokozóval fertőzött fiatal növény

Csírakori kórokozóval fertőzött és egészséges növény

 

A felsorolt kórokozók mindegyikére igaz, hogy képesek a vetőmaggal is terjedni. Megjelenésükre akkor kell számítani, amikor a kedvezőtlen időjárási vagy talajadottságok miatt a csírázás és a fiatal növény kezdeti fejlődése vontatott. Szántóföldi körülmények között nagyon nehéz megmondani, hogy mely kórokozó betegítette meg a magot vagy a csíranövényt, illetve, hogy melyik kórokozó fertőzött először és melyik később.

Fusarium-fajok
A Fusarium-fajok közül a kukorica csírakori megbetegedéseiért általában a Fusarium graminearum, a Fusarium moniliforme és a Fusarium oxisporum fajok a felelősek. Mindegyikük széles körben elterjedt, polifág, több növényfaj megbetegítésére képes kórokozó. Kártételükkor az elvetett magok lágyak, barnák, később elrothadnak és a csíranövények elpusztulnak. A csírázó növény gyökerei nedvesek, nyálkásak, rajtuk barnás elhalások alakulnak ki, a mezocotyl pedig zsugorodik. Közös jellemző, hogy az elhalt növényi részeken fehéres vagy rózsaszínű, bolyhos penészgyep látható, a beteg növények gyökerei a szár alapi része lilás árnyalatú. A már kikelt növények egyesével vagy csoportosan sárgulnak, vontatottan fejlődnek és elpusztulnak. A csírakori fertőzést túlélő növények fejlődésükben visszamaradottak, a képződött csövek kisebbek, a szemek töppedtek, kényszerérettek. Az ilyen növények levelén, levélhüvelyén, vagy csupasz szárrészén lilás elszíneződés látható, a gyökerek és a szár alapi része vöröseslilás árnyalatú. Esetenként ezek a növények a virágzás körül egyesével, elszórtan sokkszerűen elpusztulnak. A viaszérés időszakára a gyökerek és a szár belső szövetei elkorhadnak, rózsaszínűvé vállnak, a növény kényszeréretté válik, a képződött cső súlya miatt a szár eltörik. A szár belselyében csak az edénnyalábok rostjai maradnak meg. A fertőzött növényeken a csőfejlődés időszakában csőpenész is megjelenhet.
A kórokozó a magban micélium, a mag felületén pedig spóraalakban lehet jelen. A legfontosabb fertőzési forrás a talaj, de a fertőzés a magból, vagy a mag felületéről is indulhat. A megbetegedés szempontjából meghatározó jelentőségű a talaj nedvességtartalma és hőmérséklete a kelés időszakában. Amennyiben a vetőmag hideg és nedves talajba kerül, a vontatott csírázás és kelés miatt a fertőzés súlyosabb lehet. A kifejlett növények fertőződése szempontjából a az évjáratra jellemző csapadékellátottság és annak eloszlása a meghatározó. A virágzás idején uralkodó aszályos időjárás a szárfertőzés, az érés időszakában lehullott nagy mennyiségú csapadék pedig a csőfertőzés mértékét növeli.
A Fusarium-fajok gyengültségi kórokozók, általában azokat a növényeket betegítik meg, amelyek valamilyen ok miatt stresszeltek, legyengültek, vagy sérültek. Az ilyen növények érzékenysége fokozódik a kórokozó általi fetőzésre.

Pythium-fajok
A kukorica csírakori megbetegedéseinek fontos kórokozói a Pythium-fajok, amelyek közül több képes károsítani a kukoricát. Fertőzésük egyaránt érintheti a magot a csírázás előtt, vagy a csírázó növényt is.  A csírázó növény gyökerén és a mezocotylon barnás elváltozások mutatják a fertőzés megtörténtét, a fertőzött gyökér nyirkos és puha. Jellegzetes tünete, hogy miközben a fertőzött gyökér külső rétege barnul, rothad, annak belső szövetei sértetlenek, fehérek maradnak.  A kórokozó fejlődése és a fertőzés szempontjából a talaj magas nedvességtartalma és alacsony hőmérséklete a kedvező.

Pythium-fertőzés kukoricán

Penicillium-fajok
A kukorica csírakori kórokozói között megtalálhatók a Penicillium-fajok is. A fertőzött növény gyökerein és a mezocotyl elszíneződik, elrothad. A kórokozóra jellemző kékes-zöldes elszíneződés időnként mind a fertőzött vetőmagon, mind a növényi részeken megtalálható. A már kikelt növényen a kórokozó levélcsúcsi száradást okoz. EÍrős fertőzésekor a növények sárgulnak, elhalnak. A csírakori kórokozók közül az egyetlen, amely magasabb hőmérsékleti viszonyok között is jelentkezik kártételével.

Penicillium-fertőzés tünetei 

Rhizoctonia-fajok
A Rhizoctonia-fajok által okozott fertőzés első tünetei a gyökereken és a mezocotylon megjelenő vörösesbarna elváltozások. A fertőzött gyökerek később is barnák-vörösesbarnák, kemények. A megfertőzött növények sárgulnak,  klorotikus tüneteket mutatnak, de gyakran a föld feletti részeken nem láthatók jelei a megbetegedésnek. 

Rhizoctonia-fertőzés tünetei


Cimkék: